Magyar Katolikus Lexikon > Y > Youngstowni Szent István egyházközség

Youngstowni Szent István egyházközség (Ohio állam, USA): A youngstowni magyarokat 1905: Kropács János atya kezdte szervezni, amikor megalapították a ~et. A Temperance Hallban, majd a Szent Cirill és Metód-tp-ban tartotta a szentmiséket. Utána Bőhm Károly Clevelandből járt Youngstownba misézni a Szt József-tp-ban. 1907: Folytán József kezdett szervezkedni 120 családdal s telket vásároltak tp. és pléb. építésére. 1910: Szt István tp-ot fel is sztelték. – Folytán atya után amerikai pap, William Galena, került a pléb. élére, utána Fekete Ferenc, majd Bognár Pál. 1913: Marczinkó József lett a plnos, aki felépítette a pléb-házat. Utóda 1915: Kovács Lajos, majd rövidesen Várlaky Sándor, aki először a tp-ot szépítette, új harangokat és orgonát vettek. – 1931: Bíró Lőrinc OFM lett a plnos, aki sokat foglalkozott a fiatalokkal, egyesületeket szervezett, átfestette a tp-ot. A sok munka felőrölte erejét és 1946: meghalt. –  Vaskó János lett a ~ adm-a, lelkipásztori segítői is voltak. 1947: Mindszenty bíb. látogatta meg a ~-et. 1950: az egyhközs-ből származó Türk János és Horváth István OFM mutatták be első szentmiséjüket. Ekkor érkezett két fiatal káplán: Török Dezső és  Varga István. Török atya éveken át dolgozott ezen a plébánián. 1953: Türk József is itt mondta első szentmiséjét, és közben testvére, Türk Erzsébet, és Korcsmáros Roberta szerzetesnők lettek. Az egyesületek szorgalmasan dolgoztak, 1955: új tp-ot építettek. Az 1956-os forradalom menekültjeit nagylelkű pénzadományokkal támogatta az egyhk. és sokakat segített ki Amerikába. 1960: Türk János, 1964: Török Dezső lett a plnos. 1974: Mindszenty bíb. ismét felkereste a pléb-t. Röviddel ezután amerikai papok vették át a plébánosi szolgálatot. Egy ideig Melvin Rusnak volt a plnos. 2005: Nicholas J. Mancini vezeti a ~et. –Az erdélyi ferencesek 1963: Youngstownban építették fel az amerikai csíksomlyói kegyhelyet és az Alverna Hegy-rházat és itt éltek egészen 1992 végéig. Mi.A.

Török 1978:324. – Miklósházy 2005:67.